reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Eski Mısır Tapınakları

Tarih : 18:15:00 Yorum (0)

Eski Mısır Tapınakları
Eski Mısır Tapınakları
Eski Mısır Tapınakları
Bir Mısır tapınağı, genel bir ibadet yeri değildir. Eski Mısır Tapınağı; doğal, metafizikseldi. Burada evren, toprak ve insanın yararı incelendi. Akademisyen ve turistlerin incelediği bir sanat galerisi olarak planlanmadı. Yıllık festivalde, Eski Mısır halkına sadece bir kısmı açıldı. Bu yüzden her Eski Mısır tapınağı, güzel bir yerdir. Diğerlerinden daha ilginçtir ve onlardan daha önemli tapınak yoktur. Hepsi de eşit önemdedirler.
Tapınakların duvarlarındaki yazıtların amacını ve anlamlarını bilmiyoruz. Bu gibi tapınaklar, yıllar sonra halka açıldı. Ptolemic tapınaklar, genellikle orijinal Mısır stilinden farklı bir stile sahiptirler. Ptolemic tapınakların bazı özellikleri şunlardır:
  1. Bu tip tapınaklarda, güzel yontulmuş heykeller vardır; fakat fazla ilham vermez.
  2. Kadın, çok güzel görünümlü; ama kaba bir yolda zarif Mısır kadın stilinden farklıdır.

Eski Mısır Tapınakları
Tapınağın Planı
Bir tapınağın alışılmamış dizaynı ve yerinin seçimi, ekonomik durumunun öncelerin üzerine dayanmamıştır. Tapınaklar, ard arda gelen krallar tarafından uzun yıllarda inşa edilirler.
Genelde Mısır Tapınağı; çamur taşlı, ağır bir duvarla çevrilmiştir. Tapınaktaki bu duvarın etrafı, sembolik olarak kaosun şahinlerinin kurduğu şekilde izole edildi. Tuğla duvar, kendisini akan dalgalara set yaptı. Sembolik olarak ilkel sular, yaratmanın ilk aşaması temsil edilir. Tapınağın duvarları dışında papazların konutları, atölyeler, sandık odaları ve diğer yardımcı yapılar vardır.
Eski Mısır Tapınakları
Duvarlardaki Sembollerin İfadeleri:
Hayatımızda herşeyi sembollerle ifade ederiz. Duvarlardaki yazı ve işaretler, 3000 yıl önce yaşayan insanların anlayacağı halde sembolize edilmiştir. Bazı duvarlardaki sembolizmler şunlardır:
Tapınağın dış duvar ve avlusundaki sahne, ışığın şahinlerle savaşını gösterir. Kral, ışık tarafından temsil edilir. Karanlık şahin, yabancı düşmanları temsil eder.
Önemli Bazı Tapınaklar:
KARNAK Tapınağı
KARNAK Tapınağı
KOMOMBO Tapınağı
KOMOMBO Tapınağı
LUXOR Tapınağı
LUXOR Tapınağı
PHILAE Tapınağı
PHILAE Tapınağı
DENDERA Tapınağı
DENDERA Tapınağı
RAMSES III Tapınağı
RAMSES III Tapınağı


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın