reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Hazarbaba Dağı Üzerine Anlatılan Efsâneler

Tarih : 18:17:00 Yorum (0)

Hazarbaba Dağı Üzerine Anlatılan Efsâneler

Hazarbaba Dağı Üzerine Anlatılan Efsâneler
Azer Baba Efsânesi
Azer, Hz. İbrahim'in babasıdır. Urfa, yazları çok sıcak olur. Azer, aşiretiyle yazın buraya yaylaya gelir; kış başlayınca da tekrar Urfa'ya dönermiş.
 
Bir yaz, aşiretiyle Hazar Dağı'na geliyor. Burada bir kavga çıkıyor ve bu dağda Azer, aşiretiyle beraber ölüyor. Dağın sarp bir yerindeki mağaraya sığınıp orada şehit oluyor. Azer ismi oradan kalmıştır. Mağaranın içinde Azer'in mezarı olduğu söylenen bir kabir vardır. .Orayı ziyaret edenler, mezarın yanına 5-10 kuruş para atarlar.
Hazar Baba EfsânesiBüyüklerimizden duyduğumuza göre, Hazar Baba, Karaoğlan ve Kuşakçı ismindeki evliyâlar üç kardeşlermiş. Bu dağlarda, zamanında şehit olmuşlar. Mezarları da bu dağlardadır. Haccehan diye bir de kız kardeşleri varmış. Onun da Kürk Köyü'nün üst tarafındaki dağda ziyareti var.

Cuma akşamları, Kuşakçı Baba'nın gemici feneri elinde "İmran Göze" suyuna inip abdest aldığını görenler vardır. Oğlu olmayanlar, 2-3 sene Karaoğlan'a gidip Allah yolunda kurban keserler; Cenâb-ı Hâk, bunlara bir oğlan çocuğu verir.
 
1938'den 1940'a kadar, bu üç dağdan birbirine bomba sesiyle birlikte bir top ışık gidip gelirmiş. "Hazar Baba, Kuşakçı Baba, Karaoğlan birbirleriyle kavga ediyorlar." derlermiş.
Hazar Dağı EfsanesiBüyüklerimizden duyduğumuza göre, eskiden Hazar Dağı'ndan 1000 kişilik bir asker kâfilesi geçiyormuş. Mevsim kışmış. Burada tipiye yakalanmışlar. 1000 kişilik ordunun tamamı, burada telef olmuş.
 
''Hazar'' aslında ''bin'' demektir. Bu dağ da ismini buradan almıştır. Sonuç olarak; Hazar Gölü ve Hazar Dağı efsânelerinin Anadolu'da derlenen diğer metinlerle benzerlikleriyle, bunlarda asırlardır muhâfaza edilmiş olan bazı İslâmi değerler, bize bu yörenin Türk-İslâm karakterinin efsânelerde canlı bir şekilde yaşadığını göstermektedir.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın