reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

İstihbarat Örgütleri Neden Vardır?

Tarih : 22:43:00 Yorum (0)

İstihbarat

İstihbarat Örgütleri Neden Vardır?
İstihbarat örgütlerinin temel amacı, sadece bilgi ve belge toplamak değildir. Aynı zamanda sosyo-ekonomik ve kültürel gelişmeleri önceden görüp buna göreü önceden gereken tedbirleri almaktır veya aldırmaktır.

Geleceğe yönelik plan ve proje ve olası senaryoları yazarak çizerek zihinde canlandırarak toplumu eğitmek ve gündemi aynı zamanda belirlemektir istihbarat. Olası senaryolara karşı hazırlamaktır bulunduğu toplumu istihbarat aynı zamanda.

Başarılı istihbarat örgütünü imza atmış olduğu başarılı projelerden herkes tanır.

İstihbarat, Leb demeden önce leblebiyi anlamaktır. İstihbarat, akıldır, zekadır. Uluslararası projelere gerekirse anında imza atabilmektir istihbarat ve yapmışolduğu başarılı çalışmalardan dolayı uluslararası bir prestije sahip olmaktır.

Diyelim ki ekonomik bir kriz geliyor ve siz, bunu bir istihbarat örgütü olarak bir yıl önceden görüyorsunuz ve ne yapılması gerektiğini Devletin gerekli birimlerineaktarıyorsunuz, Devlet tedbirini alıyor zamanında parasını çekiyor uluslararası piyasalardan Un, Makarna, Pirinç, satın alıyor ve depoluyor, İşte istihbarat bence budur geleceği görebilme yeteneğidir istihbarat.

Ben, geleceği ön göremeyen ve olabilecek olayları 5 veya 10 yıl öncesinden göremeyen sezemeyen istihbarat örgütlerine örgüt demem. İyi istihbarat olayları önceden görerek tedbirini buna göre alan istihbarattır. İstihbarat demek, istikbal demektir bu nedenle günümüzde ve gelecekte iyi bir istihbarat örgütüne sahip olan devletler, geleceğe yön verecektir.
Kötü istihbarat örgütleri bulunan ülkelerde geçmişteki gibi dökülüp yok olup tarihin karanlık sayfalarına doğru gidecektir. Ayni zamanda istihbarat ülkenize karşı yapılacak olan veya yapılan operasyonları önceden haber alarak tedbir almaktır. Zaten ülkelerdeki istihbarat örgütlerinin kalitesini o ülkelerde yapılan operasyonlardan anlarsınız şayet ülkenizde dış servisler hiç operasyon yapamıyorsa bu sizin ülkenizin çok güçlü bir istihbarat örgütüne sahip olduğunun göstergesidir.

Aslında istihbarat zeka isidir çünkü istihbarain kendisi zeka gerektirir. İyi kamuflaj ve gizlilik gerektirir, olayları analiz edebilmek ve ihtimalleri sezebilmektir istihbarat.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın