reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

KAN DONDURAN BİLİM ADAMLARI

Tarih : 11:58:00 Yorum (0)

JOSE DELGADO
İspanyol bilim adamı.Zihin kontrol deneylerinin öncüsüdür.Hayvanların beyinlerine yerleştirdiği elektronik uyarıcı aletler ile hareketlerini kontrol etmeye çalışmıştır.
Bir deneyinde arenada vahşi boğayı uzaktan kumandayla durdurmuştur ama deneyi etik bulunmadığından yaptığı deney geliştirilmedi.


HARRY HARLOW
20. yüzyılda yaşamış Amerikalı psikolog.Deneylerin çoğunu Rhesus maymunları üzerinde yapmıştır.
Maymunların duygusal bağlılıklarını test etmiştir.Deneylerin bir kısmında dışlama uyguladığı maymunların depresyon sürecinde çıldırmalarını ve intihar etmelerini gözlemlemiştir.
Uyguladığı zalim metotlar yüzünden Hayvan Hakları Örgütüne tazminat ödemek zorunda kalmıştır.


GİOVANNİ ALDİNİ
19.yüzyılda yaşamış İtalyan fizikçi.Yaptığı deneylerin çoğunu insan ve hayvan bedenlerine elektrik vererek uygulamıştır.Fakat onu asıl ürkütücü kılan 1803`tw Kraliyet Üniversitesinde yaptığı deneydir.Deneyde asılmış bir mahkumun cesedine elektrik vererek hareket ettirmiştir.Hatta söylentiye göre ölü adam sol gözünü tamamen açmıştır ve gösteriyi izleyenlerden biride korkudan ölmüştür.Ama tabii ki de ölen adam asla hayata döndürülemedi ama hatrı sayılır bir üne sahip olmuştur.


SERGEİ BRUKHONENKO
Ülkesinde açık kalp ameliyatlarının öncüsü olan bir başka Sovyet bilim adamı.
Geliştirdiği mekanik kalp ve akciğer ile hayatta tuttuğu köpek başlarını sergilediği deneyleri ile ünlenmiştir.
Fikme alınan deneyi 1940 yılında ``Experiments in the Revival of Organisms"adıyla yayınlamıştır.


VLADİMİR DEMİKHOV
20.yüzyılda yaşamış Sovyet bilim adamı,transplantasyon yani organ naklinin öncüsüdür.Ancak genellikle hayvanların ve özellikle köpekler üzerindeki organ nakilleriyle ünlenmiştir.Bir köpek yavrusunun başını,ön ayaklarıyla birlikte,bir Alman kurt köpeğine naklederek çift başlı köpek elde etmiştir ve buna benzer bir çok deney yapmıştır.Aynı zamanda Demikhov tarihin en başarılı cerrahları arasında gösterilir.FACEBOOK ADRESİMİZ: https://www.facebook.com/gizemliolay
ORADANDA BİZLERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

BLOG YAZARI: ADİL EŞME


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın