reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

KORKUNÇ DENEYLER

Tarih : 11:04:00 Yorum (0)

1970`ler ÇARESİZLİK KAFESİ
Psikolog Harry Harlow,sevgi kavramı ile takıntılı biri haline gelmişti.Ancak bu takıntısı,sevgi üzerine şarıkı sözleri ya da şiir yazmak gibi bir şey değildi.
Bu konu onu ruhen hasta durumuna getirdi ve 1970`li yıllarda maymunlar üzerinde bu konuda etik olmayan deneyler yaptı.
Deneylerinden birinde,"Çaresizlik Kafesi"adını verdiği,boş ve tüm dış etkilerdem izole şekilde tasarlanmış bir oda şeklindeki,içinde çeşitli düzenekler bulunan bir aparatın içinde maymunlar üzerinde çalıştı.
Deney,dış dünyadan tamamen izole ettiği maymunların çıldırması ve hatta iki deneyde kendilerini açlığa mahkum ederek öldürmek istemeleri ile sonuçlandı.
Harlow,meslektaşlarından gelen eleştirilerin hiçbirini önemsemedi ve kendini şöyle savundu:"Maymunları nasıl sevebilirsiniz"Bu korkunç deneyler,70`lerdeki hayvan hakları hareketinin arkasındaki iti güç olarak bilinir ve bu sayede bu tür korkunç deneyler son bulmuştur.
Korkunc Deney
Korkunc Deney

         1967 ÜÇÜNGÜ DALGA

Üçüncü dalga deneyi, demokratik toplumlarda bile faşizmin çekiciliğinin toplumun içine sızıp sızamayacağını araştırmak üzere tasarlanmıştır. Bunun için, deneyi yapanlar bir lise içinde bazı öğrencileri kullanarak onların prestijli bir gruba ait olduklarını düşündüren bir sistem oluşturmuşlardır. Öğrenciler giderek artan bir öğrenme motivasyonu göstermişler, fakat çok daha ötesinde ve endişe verici bir şekilde, aynı sınıftan olmayan kişilere karşı dışlama ve hor görme gibi son derece kötü niyetli bir takım davranışları gösterme konusunda giderek daha istekli hale gelmişlerdir. Çok daha korkutucu olanı ise, bu davranışları son derece istekli bir şekilde, sınıf dışında da devam ettirmeleri olmuştur. Sadece 4 gün sonra, deneyin kontrol edilemeyeceği düşünülerek, deney sona erdirilmiştir.

Korkunc Deney
Korkunc Deney

1966 DAVİD REİMER
David Reimer 1966 yılnda , 8 aylık olan David Reimer`ın sünnet operasyonu son derece başarısız olmuş ve penisini kaybetmesine sebep olmuştu. Psikolog, John Money, David’in cinsiyet değiştirmesini önerdi.
Ebeveynleri de bu konuda hemfikir oldu, ancak Money ve ailesi, gizli bir şekilde yürütülen, `cinsiyet kimliğinin doğuştan değil, çevre ile şekillendiği` iddasını kanıtlamak için hazırlanmış bir deneyin parçası olduklarını bilmiyorlardı.
David, adını Brenda olarak değiştirdi, cerrahi bir operasyonla bir vajinası oldu ve hormon desteği aldı. Fakat “Brenda”, çocukluğu süresince standart bir erkek çocuk gibi davrandı.
Reimer ailesi, Brenda 14 yaşına geldiğinde yaşadıkları sıkıntıya dayanamayıp, Brenda`ya gerçeği söylediler ve tekrar David’e dönmesi konusunda karar aldılar. Fakat deney trajik bir şekilde sonuçlandı ve David 38 yaşında intihar etti.

Korkunc Deney
Korkunc Deney

1963 MİLGRAM DENEYİ
1963 yılında Stanley Milgram,soykurum faciasının nedenlerini adına,Alman halkının soykırıma katılmasına ve buna izin vermelerine neden olan özel bir şeyler olduğu iddiasını kanıtlamak için bir deney hazırladı.
İnsanın nasıl öğrendiğine dair yalandan bir deney gerçekleştirdi ve deneye katılan normal kişilere,görmedikleri bir odada insanlar olduğunu söyledi ve onların çeşitli sorular sormalarını istedi.
Milgram,denekleri bir düğmeye basarak,yanlış cevap verenlere elektrik şoku verebilecekleri bir de düzenek hazırlamıştı.Şok verilen kişi bir oyuncu ve elektrik şoku da gerçek değildi,fakat deneye katılanlar bunu bilmiyordu.
Peki bu deneyin ürkütücü tarafı neydi?Şoku vermeleri istenen denekler ezici bir üstünlükle demeycinin talimatlarına uydular.
Daha da enterasan tarafı,oyuncu konumdaki şoku alan kişinin acı bağırışları ve merhamet istemesine karşın denekler elektrik şoku vermeye devam ettiler.


Korkunc Deney
Korkunc Deney

1962 FİLLER ÜZERİNDE LSD1962 yılında Oklaham Cıty`de bulunan Lincoln hayvanat bahçsi direktörü,Warren Thomas,Tusko isimli bir file bir insana yapılan LSD dozajının 3000 kat fazlasını enjekte etti.25 miligram LSD,bir insanı yarım gün boyunca sersemleştirebilir.Tusko`ya verilen toplam miktar 297 miligramdır.Deney,uyuşturucunun cinsel saldırganlık ve delilik etkisini ölçmeyi hedefliyordu.Tusko bu işlemden kısa bir süre sonra yere yıkıldı ve titreyerek öldü.


Korkunc Deney
Korkunc Deney

1960`lar EŞCİNSELLİKTEN SOĞUTMA TERAPİSİ
1960`lı yıllar eşcinsellik sıklıkla zihinsel bir hastalık olarak görülüyordu.Ayrı cinsten birbirlerine cinsel olarak çekici gelen kişilerin kendi kendilerini iyileştirmelerinin yolunu bulmak için gönüllüler aranıyordu.Deneye katılanlara,eşcinsel görüntüler ile eşleştirilmiş elektrik şoku verilen ve enjfeksiyon yoluyla mide bulantısıma yol açan,tiksine terapileri gibi deneysel terapiler yapılıyordu.
Buradaki ana fikir,hasta olduğu düşünülen kişinin eşcinsellikle acıyı bir tutacağı düşüncesiydi.Yapılan bu deneyler,eşcinselliği tedavi etmekten çok,psikolojik olarak ağır hasar yarattı.Bir keresinde tedavi sırasında komaya giren hasta az daha ölüyordu.

Korkunc Deney
Korkunc Deney

CANAVAR ÇALIŞMA
1939 yılında yürütülen bu çalışma,22 yetim kalmış çocuk kullanıldı.Bunlardan 10 tanesi daha önce konuşma bozukluğu olan ve kekeleyenler olarak tanımlanmıştı. Çocuklar,eşit olarak 2 gruba ayrıldı.
Bu grubun konuşma terapisti,çocuklarda gördüğü gelişme ve akıcı konuşma durumunda onları ödüllerdiren davranışların gösterdiği "pozitif terapi uyguladığı,diğer konuşma terapistiyse en ufak bir yanlışlıkta dahi çocukları açıkça cezalandırdığı bir yöntem uyguladı.
Sonuçlar gösterdi ki negatif davranılan çocuklar psikolojik anlamda çok ağır hasar aldılar.Ancak bundan çok daha kötüsü,terapi konuşma bozukluğu göstermeyen çocukların da konuşmalarında bozulmalar oldu.
2007 yılında,yetim kalmış çocukların altısı,maruz kaldıkları durumdan dolayı 925.000-USD`lik tazminat almıştır.

Korkunc Deney
Korkunc Deney


FACEBOOK ADRESİMİZ: https://www.facebook.com/gizemliolay
ORADANDA BİZLERİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ.

BLOG YAZARI: ADİL EŞME



Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın