Meander (Menderes Irmağı'nın) Efsanesi (Aydın)

Meander (Menderes Irmağı'nın) Efsanesi (Aydın)

Meander (Menderes Irmağı'nın) Efsanesi (Aydın)

Anabel Vadisi'nde Meander adında bir kişi yaşamaktadır. Meander, askerî dehâsı, yetenekleri, cesareti ve yiğitliğiyle ün salmış bir kişidir. Bu yeteneklerinden dolayı orduya komutan olarak seçilir. Pesinünt Kenti -ki bu kent Friglerin dinî merkeziydi- üzerine yürür. Kanlı bir savaş sonunda Meander'in ordusu yenilir.

Yenik düşen meander, bu yenilgiyi asla kabullenemez. Tapınaklarındaki hazineleri, değerli eşyaları ve tüm zenginliğini askerlerine dağıtır. Tanrılar da Meander'in yenilgisine ve hazineleri dağıtmasına kızarlar ve Meander'in aklını başından alırlar. Bunun üzerine Meander, büsbütün çıldırır ve deliye döner. Karısını ve oğlunu öldürür. Sonra da yüksek bir kayadan kendisini Anabelen Irmağı'na atar. Irmak, o günden sonra “Meander” (Menderes) Irmağı olarak anılır.
PAYLAŞ

Adil Eşme

Gizemli Bilimler Blogu sizler için her gün yeni ve daha güzel bilgiler vermek için sabah akşam yazı yazan sizlere eğlendirerek öğreten kısa ve bazen uzun yazılarla bilgileri aktarmaya çalışan bir blogdur. Blogumuz her geçen gün daha da büyümekte ve sizlere daha çok bilgi verme uğraşındadır.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
Gizli Bilimler Blogu Olarak Sizlere Dogru Bilgiler Sunmak Vizyonumuzdur. Sizlerde Bizlere Destek İçin Paylaşır Yorum Atarsanız Cok Seviniriz. Emeklerimizin Karşılıgını Almış Oluruz Sizlerde Önerilerinizi Yorumlarda Bildirebilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler