reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

NİKOLA TELSA KİMDİR.? ( BİR ASIR ÖNCE AKILLI TELEFON TARİFİ )

Tarih : 14:39:00 Yorum (0)

20-NİKOLA TESLA DAN BİR ASIR ÖNCE AKILLI TELEFON TARİFİ
(RESİMLERİ BULAMIYORUM SİLMİŞİM YAZIN GALİBA)
Nikola Tesla, günümüzde kullandığımız birçok icadın ilham kaynağı bilim adamı, tam 89 sene öncesinde akıllı telefonların geleceğini tahmin etmiş.
Nikola Tesla, Sırp Sihirbaz lakabıyla tanınan ünlü bilim adamı 159'uncu doğum gününde yıllar öncesinde yaptığı akıllı telefonlarına dair bir konuşma ile yine gündeme geldi. 10 Temmuz 1856'de doğan adından onlarca icatla söz ettiren Nikola Tesla, bundan 89 yıl önce akıllı telefonların geleceğini söylediği ortaya çıktı.
Nikola Tesla, geleceği yorumladığı bir röportajda ileride mesafe olmaksızın insanlığın birbirleriyle iletişimde olacağını şu şekilde özetlemiş “Sadece bu da değil, televizyon ve telefonun ötesinde kilometrelerce uzaklıkta dahi birbirimizi mükemmel bir şekilde göreceğiz ve duyacağız. Ayrıca bu teknoloji bugünün telefonlarına kıyasla çok daha basit olacak, bir adam telefonunu cebinde taşıyabilecek.”

NIKOLA TESLA KİMDİR?
10 Temmuz 1856 yılında doğmuş Sırp asıllı bir bilim adamı olan Nikola Tesla, 7 Ocak 1943 tarihinde 86 yaşındayken bir otel odasında kalp yetmezliğinden hayata veda etti. Mühendislik üzerine eğitim aldı. 1875 yılında Avusturya Graz Politeknik okulunda, daha sonra ise Prag’da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi’nde eğitim aldı. Nikola Tesla, 1884 yılında Avrupa’dan ABD’ye gelmiş ve Thomas Edison’un şirketinde çalışmıştır. Daha sonra yolları ayrılmış ve birbirlerine rakip oldu.
Küçük yaşta abisini kaybeden, şizofreniye yakın belirtiler gösteren ve bir ara zengin olup daha sonra parasız kalan Nikola Tesla’nın 750 civarında patenti bulunuyor. Nikola Tesla, en büyük hayallerinden olan “Kablosuz Enerji Aktarımı” konusunda deneyler yaparak kilometrelerce ötedeki lambaları kablosuz olarak aydınlatmayı başardı. Nikola Tesla, bilinen ilk insan yapımı şimşeği oluşturdu.
2006 yapımı The Prestige filminde Nikola Tesla karakterini David Bowie canlandırdı. Nikola Tesla, o filmde bir sihirbaza “ışınlanma aracı” yapan bilim adamıydı.
Nikola Tesla’nın icatlarından bazıları ise şöyle: Radyo sistemi, floresan lamba, uzaktan kumanda, neon ışıkları, hız-ölçeri, otomobillerdeki ateşleme sistemini, lazer teknolojisi, radarın teknolojisinin temelleri, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırını…Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın