reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Güneşin Yanındaki Esrarengiz Cisim

Tarih : 15:37:00 Yorum (0)

UFO, sun, güneş
Güneşin Yanındaki Esrarengiz Cisim

NASA’nın, Güneş faaliyetlerini gözlemleyen SOHO uzay aracı, 24 Nisan günü olağandışı bir fotoğraf çekti. Görüntüde, şekli sanki inşâ edildiğine işaret eden, oldukça büyük bir gök cismi, Güneş’e çok yakın bir noktada görülüyor.

UFO teorisyenleri, birçok gök cisminden farklı bir şekle sahip olan cismin, çok yüksek sıcaklıklara dayanabilecek teknolojiye sahip bir uzay aracı olduğunu savunuyor.

Fotoğrafta, uzun, mekanik bir kola benzeyen bir uzantıya sahip, birkaç parçadan oluştuğu izlenimi veren büyük bir cisim görülüyor. Fotoğrafın incelendiği videonun izlenme sayısı 700000’e yaklaşırken, UFO meraklıları da cismin uzaylılara ait olduğunu iddia ediyor.

Life’s Little Mysteries sitesine konuşan, Amerika Donanması Araştırma Laboratuarı’nda görevli bilim insanı Nathan Rich, görüntüdeki cismin UFO olmadığını, SOHO’nun kamerasındaki CCD sensörüne çarpan kozmik ışınların geride bıraktığı çizgiler olduğunu söyledi.

Rich, şu açıklamayı yaptı: “Fotoğrafta beliren çizgiler, CCD sensörüne çarpan enerji parçacıklarının (protonlar) yarattığı etkiyi çağrıştırıyor. Bu çizgiler neredeyse her fotoğrafta beliriyor... Fakat beliren çizgiler belli bir süreçte çekilen fotoğrafların hepsinde belirmiyor” dedi.

Rich’in son cümlesi, gizemli cismin UFO olduğunu savunanların düşüncesini destekliyor. Böylece, cismin hareket eden bir uzay aracı olabileceği düşünülebilir.

SOHO’nun çektiği fotoğrafla başlayan tartışma, Aralık 2011’de Merkür’ün yörüngesinde çekilen bir videoda da yaşanmıştı.

Heliospheric Imager-1 teleskopuyla çekilen görüntülerde, Güneş fırtınasının vurduğu bölgede çok büyük bir cisim belirmişti. UFO teorisyenleri, fırtınanın, görünmezlik özelliği olan bir uzay aracını ortaya çıkardığını öne sürmüştü.

Rich, Huffington Post’a yaptığı açıklamada, “uzaylı” cismin, Güneş fırtınasının sonrasında beliren görsel bir efekt olduğunu veya, Merkür’ün bir gün önce çekilen hayalet bir parçacığı olduğunu öne sürdü.

Huffington Post anketinde, katılımcıların % 34.2’si cismin UFO olduğunu düşündüklerini belirtirken, 1.2’si hayal ürününden ibâret olduğunu ifade etti. Katılımcıların % 18’i fotoğrafın kamera hatasından kaynaklandığını öne sürerken, çizgilerin kozmik ışınlar olduğunu düşünenler % 16.2’de kaldı.Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın