Merkür'ün Karanlık Yüzü


merkür gezegeni
Merkür'ün Karanlık Yüzü
NASA'nın uzay aracı Messenger, Merkür Gezegeni'nin görüntülenmemiş bölümlerinin fotoğraflarını gönderdi. Merkür'ün global görünüşü, bu sayede ilk kez incelenebilecek

İlk kez 14 Ocak'ta Merkür'ü ziyâret eden Messenger uzay aracı, pazartesi günü krater dolu gezegene 200 KM sokularak, önemli miktarda veri ile görüntüyü Dünya'ya gönderdi.
Messenger uzay aracı, 1974 ve 1975'te Merkür'ün yarısına yakınını görüntüleyen "American Mariner", 10'dan sonra Ocak ayında gezegenin 'sini ve pazartesi günü 0'dan fazlasını görüntülemiş oldu. NASA yetkilileri, ellerinde şu anda Merkür'ün •'inin görüntüsü bulunduğunu ve ilk kez bu gezegenin global görünüşünü inceleme olanağı bulduklarını kaydetti.

Toplam 700 Gigabayt Veri
Yolculuğu sırasında kendi motorlarının yanı sıra, Merkür'ün yer çekimi etkisini de tramplen gibi kullanan Messenger uzay aracı, yaklaşık 50 saat süren yaklaşma sonrasında 700 Gigabaytı aşkın veri gönderdi.

NASA'nın 2004 yılı Ağustos ayında uzaya fırlattığı Messenger'ın gönderdiği son fotoğrafların, ABD'nin prestijli eğitim kurumlarından Johns Hopkins Üniversitesi'nin Uygulamalı Fizik Laboratuarı tarafından incelenmekte olduğu belirtildi.

Uzay programının yöneticileri, Merkür'e 33 yıl aradan sonraki bu ziyaretin bilimsel açıdan çok tatmin edici bilgiler sağladığını, ikinci yakından bakışın gezegenle ilgili çok daha fazla bilgi sağlamasının beklendiğini bildirdi.

Araştırmacılar, Messenger'ın ilk ziyaretinde olduğu gibi, ikincisinde de gezegenin karanlık yüzüyle ilgili bilgi topladığını, Merkür'ün yüzeyi, toprağının bileşimi, dinamik manyetosferi (Güneş'ten gelen hızlı parçacıkların oluşturduğu plazma akımının, gezegenin manyetik alanının etkisiyle saptırılarak engellendiği bölge) ve atmosferini incelediğini kaydetti.

Messenger, Merkür'ün Güneş'e en yakın gezegen olması, Güneş'in şiddetli çekim gücü, aşırı sıcaklık ve yüksek radyasyon nedeniyle zor görevde. Büyüklük olarak sekizinci sırada yer alan, Güneş'in çevresini 88 günde dönen ve Güneş'e yakınlığı dolayısıyla kavrulan Merkür'e ziyareti sırasında elektronik ve gözlem araçlarının "oda sıcaklığında" çalışması için bir koruyucu kalkanın altında bulunan Messenger uzay aracı, 300 dereceyi aşan bir sıcaklıkla karşı karşıya bulunuyor.
PAYLAŞ

Adil Eşme

Gizemli Bilimler Blogu sizler için her gün yeni ve daha güzel bilgiler vermek için sabah akşam yazı yazan sizlere eğlendirerek öğreten kısa ve bazen uzun yazılarla bilgileri aktarmaya çalışan bir blogdur. Blogumuz her geçen gün daha da büyümekte ve sizlere daha çok bilgi verme uğraşındadır.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
Gizli Bilimler Blogu Olarak Sizlere Dogru Bilgiler Sunmak Vizyonumuzdur. Sizlerde Bizlere Destek İçin Paylaşır Yorum Atarsanız Cok Seviniriz. Emeklerimizin Karşılıgını Almış Oluruz Sizlerde Önerilerinizi Yorumlarda Bildirebilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler