reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Phi Beta Kappa (Benazir Butto'nun Gizli Örgütü)

Tarih : 20:18:00 Yorum (0)

Phi Beta Kappa

Phi Beta Kappa
Benazir Butto'nun Gizli Örgütü

Kabalacı bir Hukuk profesörü olan Adam Weishaupt, 1776 yılında Almanya'nın Münih kentinde, dünyanın en karanlık ve gizemli örgütü olarak bilinen İlluminati'yi kurarken aynı yıl Amerika'nın Harward Üniversitesi'nde de ilginç bir cemiyet doğuyordu. Adı, "Phi Beta Kappa" idi. Phi, ezoterik (gizemli) örgütlerin en bilinen sembolüydü; Altın Oran! Beta ve Kappa ise Yunanca alfabesindeki 2'. ve 9. harf.

Bugüne kadar hiç kimse, bunun anlamını çözemedi.

Phi Beta Kappa, Amerika'nın ilk gizli cemiyeti olarak tanındı. Zamanla garip ritüelleri olan bir “sır kardeşliği” olarak dikkatleri üzerinde çekti. Bütün gizemli örgütler gibi sadece üyelerin bildiği bir “gizlilik yeminleri” vardı.

1831 yılında Amerikan kamuoyunda, masonlara yönelik büyük bir tepki oluştu. Phi Beta Kappa cemiyeti de masonlukla suçlandı. Cemiyet, bu tepkiler üzerine 1831 yılında, “gizli yemini” kaldırdıklarını açıklamak zorunda kaldı.

Bundan 1 yıl sonra, 1832'de yine Amerikan tarihinin en tartışmalı diğer bir gizli örgütü, "Kurukafa ve Kemikler Cemiyeti" kuruldu. Bu yeni örgütün kurucuları, aynı zamanda Phi Beta Kappa üyesi olan William Huntington Russel ile Alphonso Taft'tı.

Phi Beta Kappa, kurulduğu günden itibaren, üye olabilmenin en zor olduğu cemiyetlerin başında geliyor. Asil ve zengin bir aileden gelmek ilk şartlardan biri.

Cemiyet'in internet sitesinde yer alan bilgilere göre; 2009 yılı üyelik başvuruları, 2006 yılında sona ermiş. Sadece başvuru formu bile  2000$. Başvurunuz dikkate alınırsa, sınava giriyorsunuz. Sınava giriş bedeli ise 10000$. Bu rakamları ödeseniz bile, üye olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Son kararı cemiyet yönetimi veriyor.

Üyeleri de en az Phi Beta Kappa kadar ünlü oldu. Amerikan Başkanları Theodor Rooswelt, Woodrow Willson, Jimy Carter, halen Amerikan Başkanı olan George W. Bush, Phi Beta Kappa üyesiydi. Telefonu bulan Graham Bell, ünlü fizikçi İsaac Newton da öyle. Sonra ünlü stratejist Henry Kissinger, dünyanın en zengin isimlerinden Nelson Rockfeller.. Başkan Adayı Hilary Clinton, Dışişleri Bakanı Condolezza Rice.. Hepsi Phi Beta Kappa üyesiydi.

Phi Beta Kappa'nın en ünlü üyelerinden biri, geçtiğimiz günlerde dünyayı sarsan büyük bir suikaste kurban gitti. 1973 yılında Cemiyet'in üyeliğine layık görülmüştü. 1988 yılında ise bir İslam ülkesinde Başbakanlığa kadar yükselen ilk kadın oldu. O, Benazir Butto'ydu!


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın