reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Antik Mısır'ın Ölüler Kitabı

Tarih : 20:52:00 Yorum (0)


Eski Mısır'ın Ezoterik yönünü en iyi anlatan eserlerden biri Ölüler Kitabı'dır.Bu metin Mısır Mabetlerinde yüzyıllarca gizli tutulmuş, çok az seçilmişe içindeki sırlar aktarılmıştır.Orjinal metinler günümüze kadar gelemese de piramit duvarlarındaki hiyerogliflerden, lahit üstündeki yazıtlardan, çeşitli papirüslerde parçaları toplanarak iki yüze yakın bab'dan oluşan eksik de olsa bir Ölüler Kitabı derlenmiştir.Başlangıçta ölüler kitabı Osiris-Thoth öğretilerinden oluşuyordu.Bu da aklımıza Atlantis bağlantısını getiriyor. Çünkü bu öğretinin kökeninin Atlantis olduğu düşünülmekte..Ancak öğreti zamanla aslından uzaklaştığı Mısır'ın geç dönem hanedanlarının derlemelerinden anlaşılıyor.

Mısır'ın Ölüler Kitabı'nın en eskisi olan Heliopoli Yazması'nın M.Ö.3500 önce yazıldığı tahmin edilmektedir.Ama bu yazma çok daha eski metinlerden derlenmiştir. Katiplerin anlayamadıkları bölümler hakkında yaptıkları yorumlara bakılarak Ölüler Kitabı'nın o dönemde bile anlaşılamayacak kadar eski olduğu sonucu çıkar.Bu kadar eski bir metinde doğal olarak kuşaktan kuşağa aktarımı sırasında kopyalama hataları oluşmuştur.Metinlerdeki sembolik anlatımlarda işi hepten içinden çıkalamaz hale getirmektedir. Ama zaten ezoterimin temeli de budur. Bilgi ancak hakketiği kanıtlanan kişilere verilir.Ölüler Kitabı'nda günümüze ulaşan kısımlarda ölünün ölümden sonraki yaşamında yardımcı olmak için okunan dualar ve yapılan  ritüellerden bassedilir. Bazı tılsım ve sungularla tanrılar memnun edilirken, ölüm sonrası hayatı düzenlecek ayinler yapılır.Cenaze ritüelleri ile ilgili bilgilerin haricinede ölüm sonrası yargılanma, Osiris ve 42 yargıcı hakkında bilgiler verilir.Ölüler kitabının anlamını iyi bilen ruh 42 yargıcın önüne çıkmaktan kokmayacaktır.

Cenaze ritüellerinin dışında Ölüler Kitabında büyü ile ilgili pek çok kısım bulunmaktadır. Günümüzde 192 büyü tarifi tam olarak okundu. Bunlar büyülü sözlerle doğaüstü güçlere etki etmekle ilgili. Ayrıca kara büyüden korunmak için kullanılan  tılsımlardan da bassediyor. Bu tılsımların ,diğer bir deyişle amuletlerin, yapımında numerolojiden fazlaca yararlanılmış.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın