reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Apollon ve Delphoi Kahinleri

Tarih : 18:24:00 Yorum (0)

Apollon doğar doğmaz lirini getirmelerini ister. Amacı Zeus iradesini insanlara anlatmaktır. Apollon mitolojide kehanet tanrısı olduğu için kehanetler ve Zeus arasında sıkı bir ilişki vardır. Zeus'un izni olmadan kehanette bulunulamaz."Olymposuların Babası" na olan bu saygı Apollon'un düzene va yasaya verdiği önemle açıklanabilir.

Apollon bilgeliğini Delphoi'de kahinler Atina ve Sparta'da yorumcular aracılığıyla aktarır.Bunlar tapınaklardaki tören usulleri ve cinayetlerin gerektirdiği arınmalarla ilgilidir.Apollon'un kötülüğü uzaklaştıran ve günahlardan arındıran bir figür haline  gelmesi Python(Dev Yılan) cinayetinden sonra arınmak zorunda hissetmesidir.Her cinayet suçu bir kirlenme toplumun tamamını tehdit edecek bir laneti beraberinde getiriyordu.
Delphoi Apollon'dan önce de kehanet merkezi olarak bir öneme sahipti.Yunanlılar bu ismin delphys(rahim) kökünden türediğine inanıyordu.Göbek deliğinin simgesi olan bu terim Dünyanın Merkezi'ni işaret ediyordu.Eski çağlardan beri kutsallığın ve Doğa Ana'nın güçlerinin kendini gösterdiği bu gizemli mekan Apollon'un egemenliğinde yeni bir dinsel yönelişe girdi.Başlangıçta yılda birkez yapılan danışma törenleri daha sonra ayda bir ve Apollun'un bulunmadığı kış ayları hariç sık sık yapılmaya başladı.Tören başlamadan önce bir adet keçi kesilirdi.Kehanetler için başvuranlar nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini soruyordu.Kahin siyah ya da beyaz bakla çekerek yanıt veriyordu.

Daha ciddi durumlarda kahin tapınağın yeraltı bölümlerinde kehanetleri bildiriyordu.Bu olaydan "Kahinin Sayıklarmaları" diye söz edilir.Ama histerik bir kendinden geçmeye dair bir bulgu yoktur.Platon kahinin sayıklamasını Musalardan kaynaklanan şiirsel ilhama benzetir.

Kahin Delphoi'nin köylü kadınları arasından seçiliyordu.Belirli tarihlerde Defne yaprağı ve tütsüsü kullanarak kehanette bulunuyordu. Yeraltı bölgelerine ritüel bir iniş gerçekleştirerek Delphoi'nin kadim güçleriyle iletişim kuruyordu.Bu törenlerin farklı versiyonları şamanlar tarafından da uygulanmaktaydı. Gerçekten Bazı Apollon Rahipleri şaman benzeri niteliklere sahipti.

Apollon tarafından bağışlanan görüler sayesinde insanın zekası uyanır ve meditasyona eğilim gösterir.Gizli bilgiler her zamna ruh coşkunluğu ile elde edilir.Bu durum şamancıl esrime içinde geçerlidir.Bu her iki gelenekte de şiirin ve müziğin önemini açıklar.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın