reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Atlantis'ten Gelen Bilge

Tarih : 17:46:00 Yorum (0)

Antik Mısır her daim insanların merakını cezbetmiş büyülü bir ülke. Yarattığı bu etkide şüphesiz ki yetiştirdiği büyük alimlerin de etkisi var. Mısır bilgeliği dünyaya Helenistik dönemde açıldı. Yunanlı yazarların da etkisiyle önce ortaçağ islam alimlerini sonra da rönesans dönemi gizemcilerini etkiledi. Hem efsanevi bir figür  olarak hem de bir alim olarak Osiris Mısır'ın önemli simgelerindendir.

Osiris Kültü çok uzun süre Antik Mısır'da etkili olmuştur.Mısır tarihi boyunca Osiris'e gösterilen ilgi sürekli olarak artmıştır.Ama Osiris bilgeliğinin kökenlerini Mısır'dan çok daha öncesine uzanmaktadır. Büyük tufanın hemen öncesinde  Mu ve Atlantis halkları  en az etkilenecek bölgelere koloniler kurmaya başladılar.Bu durum Mu ve Atlantisli bilgelerin tufanı ve karalarının batışını önceden bildiğini düşündürmektedir.Antik Mısırda işte bu göç bölgelerinden biriydi.Tarihçilerin kafasını kurcalayan " Bir anda nasıl böyle ileri bir uygarlık ortaya çıktı sorusunun cevabı burda yatmaktadır.Mısır hem Mu'dan Hem de Atlantisten göç almıştır.

http://ccivcopy.site.wesleyan.edu/files/2013/04/Isis.jpg

Osiris'in de Atlantisten gelen bir bilge olduğu düşünülmektedir.Ancak öğretisi Mu kökenli olduğu için öğrenimini burada yaptığını söyler.Mısır'a geldikten sonra öğretisini yaymak için ezoterik yapıda bir okul kurmuştur. Bazıları da Mısır'a gelip öğretiyi yayanların Osiris'in öğrencileri olduğunu söylerler. Hangi senaryonun doğru olursa olsun Mısır'da Osiris Öğretisini sürdüren,  gizli sırları muhafaza etmekte görevli iki okul ortaya çıktı ve büyük inisiyatik merkezler kurdular.

Zamanla Osiris kural koyucu ve yargılayıcı bir figür halini aldı. Onun doğal tamamlayıcısı olarakta Şevkatli Anne İsis kültü oluştu. Osiriz ve İsis Dualizm'de yer alan karşıt ve  uyumlu iki enerjinin çok güzel bir temsilidir. Osiris gerçekten yaşamış olsa bile efsanelerde kendisine sembolik roller yüklenerek tarihin başından beri var olan, çeşitli kültürlerde çeşitli versiyonlara sahip kahramanlardan birine dönüşmesi şaşırtıcı değildir. Bir toplumun kaderinde önemli rol oynayan önderlerin başına genelde bu gelir.Osiris içinde Yunan mystirialarındaki benzer trajik bir yaşam öyküsü oluşur. Kötü niyetli kardeşi tarafından öldürülür, vefakar karısı İsis'in çabaları sayesinde dirilir.Açıkça görülüyor ki öldürülen ama ölümü yenen tanrı hikayesi Osiris ve İsis' uyarlanmıştır.

Osiris kozmik öğretilerden oluşan bir okul kurmuştur.Ancak daha sonra bu sistem yozlaşarak ,aynı Budizm ve Konfüçyüsçülükte olduğu gibi, Osiris'e bir tanrı olarak tapılmaya başlanmıştır.Ancak bu şaşırtıcı bir sonuç değildir.Osiris rahipleri ellerindeki bilgiyi çok  eğitimli kişiyle paylaşıyordu. Halka sadece basit mitolojik öyküler anlatıyordu.Sonuç olarak sıradan Mısırlılar da onu panteondaki tanrılardan biri olarak görmüştü.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın