reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Aztek Mitolojisi: Quetzalcoatl

Tarih : 18:50:00 Yorum (0)

Aztekler,Mayalar ve diğer akraba kızılderili toplumları için önemli bir tanrı ve kültürel kahraman olan Quetzalcoatl kaynaklarda Tüylü Yılan, Dokuz rüzgar ve Kukulcan olarak geçer. Quetzalcoatl adı  tüylü kuş ve yılan sözcüklerinin birleşimiyle oluşturulmuştur.Tören çizimlerinde ve duvar oymalarında beyaz tüylerle kaplı bir yılan olarak kolayca ayırt edilir.İnsan biçiminde görüldüğü tasvirlerde bedeni törensel boyalarla kaplıdır.Kuşa benzer kırmızı bir maske ve Tanrısal soluğun bir simgesi olan Ehecailacozcatl(Rüzgar Mücevheri) taşır.Bazen değerli taşlarla bezenmiş bir başlık takar.

 Aztec Double-Headed Serpent (Detail)

Quetzalcóatl Aztek mitolojisinde çoğunlukla ilkel tanrı Ometeotl'ın oğlu olarak geçer.Aynı zamanda Tezcatlipoca, Huizilopochtli ve Xipe Totec'in kardeşidir.O, 13 lordun 9. olan Tláloc ile de bağlantılıdır. Gizli şehir Cholula ona ithaf edilmiştir.

Aztek ve Maya mitolojilerinde Quetzalcóatl ve Tezcatlipoca yaradılışta büyük rol oynar.Onlarla ilgili farklı zaman dilimlerine ait pek çok yaradılışır efsanesi vardır.Bazı efsanelerde birleri ile kavga ederek defalarce dünyayı yıkıp yeniden yaratmışlardır.Bazı efsanelerde ise birlikte çalışarak, dayanışma içinde güneşi, ilk erkek ve kadını yaratmışlardır.Yaradılış işleminden sonra kendilerini büyük göksel yılanlara çevirmişlerdir.

Quetzalcóatl'ın karalara ve denizlere isimler verdiğine, mısırı bulup hayvanları evcilleştirdiğine, ilk insanlara müziği ve dansı öğrettiğine inanılır.Onun tapımında çoğu kez körlüğe, öksürüğe, deri hastalıklarına ve kısırlığa şifa bulması için yakarılırdı.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın