Tanrıların Yazmanı:Thoth

Thoth olarak bilinen babun başlı tanrı mısır panteonuna ilk olarak bir ay ilahı olarak girdi.Başlangıçta ayın evrelerinden ve mevsimlerin döngüsünden sorumluydu ama zamanla öğrenmeyle ilgili mesleklerin ve katiplerin koruyucusu haline geldi.Aynı zamanda bir yargıç Horus ve Osiris'in haklarının savunucusuydu. Thoth çoğu kez Ra'nın oğlu olarak anılırdı.Ama Hermopolis kökenli bazı soyağaçlarında Thoth ezeli tümsekten çıkan ilk tanrı olarak anlatılır.Ardından evrenin temel unsurlarını kişileştiren ve aralarında Amon'un da yeraldığı dört tanrısal çifti yaratır.

 http://www.timetrips.co.uk/god-thoth1.jpg

Ölüler dünyasının efendisi Osirisle bağlantılı olan Thoth, ölülere eşlik eder.Anubis mumyalayıcı olarak çalışırken Thoth başı ve yüreği getirerek ölünün tekrar bir bütün olamasına yardım eder.Thoth'un görevi ruhu taşıyarak gökyüzüne uçamak ya da ölü kişiyi ölüler dünyasından geçirip Osiris'in huzuruna çıkarmaktır.Orda ölü erkeğin ya da kadının her türlü günah açısından ne derece suçlu ve ne derece masum olduğunu bildirir.Ölü kişi erdemliyse ölüler diyarına girmeye hak kazanır, aksi taktirde ruhu ebediyete kadar lanetlenir.

Horus ve Set efsanesinde, Thoth destekçileri arasındaki tartışmayı kayda geçirmek ve diğer tanrıların konuyu çözüme bağlamasını sağlamak için sürekli yazı yazar.Tanrıların yazmanı olamasından dolayı Mısırlılar ona yazılan ve konuşulan tüm dillerin mucidi unvanını yakıştırmışlardır.Becerileri sayesine diğer tanrıların erişemediği gizli bilgilere eriştiğine ve tapınaklarda yapılan ayinleri geliştirdiğine inanılır.
PAYLAŞ

Adil Eşme

Gizemli Bilimler Blogu sizler için her gün yeni ve daha güzel bilgiler vermek için sabah akşam yazı yazan sizlere eğlendirerek öğreten kısa ve bazen uzun yazılarla bilgileri aktarmaya çalışan bir blogdur. Blogumuz her geçen gün daha da büyümekte ve sizlere daha çok bilgi verme uğraşındadır.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
Gizli Bilimler Blogu Olarak Sizlere Dogru Bilgiler Sunmak Vizyonumuzdur. Sizlerde Bizlere Destek İçin Paylaşır Yorum Atarsanız Cok Seviniriz. Emeklerimizin Karşılıgını Almış Oluruz Sizlerde Önerilerinizi Yorumlarda Bildirebilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler