reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Voodoo

Tarih : 00:28:00 Yorum (0)


16.yüzyılda atlantik köle ticareti sonucunda binlece Afrikalı siyahi Kuzey-Güney Amerika'ya geldi. Bu insanlar çok büyük zorluklara ve haksızlıklara  maruz kaldılar.Beyaz adam kendini haklı gösterebilmek için Afrikalıları putperestlikten kurtarma amacı güttüğünü söyledi. Afrikalılar göstermelik de olsa Hristiyanlaştırıldı. Ancak eski inançlarının da pek çoğunu korudular. Böylece Afrika totemizmi ve şamanizmi ile Hristiyanlık etkisinde de kalmış Vodoo,Macumba,Kumina dinler ortaya çıktı. Bu dinlerde Afrikalıların büyüsel ayinleri ve ritüelleri muhafaza edilmişti.

Vodoo ruhçu-animist bir dindir. Çok sayıdaki lolanın varlığı bunun kanıtıdır.Lolaların Tanrı insanlara yardımcı olmak için yarattığı ruhlar olduğuna inanılır.Her biri belirli bir gücü temsil eder .Hristiyanlık etkisiyle tek tanrı inancı girmiştir ancak Tanrı uzak bir boyuttadır ve insanların sorunları ile direkt olarak ilgilenmez.

İbadet şekli genel olarak dansdır.Bize oldukça garip gelse de pagan inançlarında oldukça görülen bir durumdur. Bunun harici lolalara sembolik de olsa hediyeler sunulur: içki,yemek,puro... Vodoo rahiplerinin transa girmeleri sonucu lolalarla konuşulabilir.Bu işlemde lolanın rahibin içine girdiği düşünülür.

Taş bebek ve kukla kullanımı sanılanılanın aksine bu dinin kullanıcılarına özgü değildir. Bu tarz kuklaların Antik Çin'den doğu Avrpaya kadar çok eski ve çok yaygın bir kullanımı vardır. Aslında bu benzer şeylerin arasında bir bağ olduğu düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Vodoo'nun en gizemli yanı zombilerdir.Bu çıkar sağlamak isteyen büyücülerin yaptığı bir iştir. Normalde Vodoo rahipleri böyle işlerden sakınırlar çünkü Tanrı ve lolaların gazabına uğramaktan korkarlar. Bu oldukça zalimce bir işlemdir.Yapanlar kara büyü uygulayıcıları olsa da büyüyle direk ilgili değildir. Kurban ilaçlarla uyuşturulur ve çevresi tarafından öldüğü düşünülür.Gömüldükten sonra kara büyücü tarafından çıkartılır ve yine ilaçlarla şartlandırılır. Psikolojisi tamamen bozulmuş olan kurban kara büyücünün tüm emirlerini yerine getirir.Haiti de nadir de olsa rastlanan bir durumdur ve bu tarz zehirlemelere karşı kanunlar çıkartılmıştır.


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın