DGS Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım ?

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı gibi zorlu bir yoldur. Tıpkı tüm diğer sınavlar gibi. Başından sonuna kadar kişinin midesine kramplar girdiren, baş ağrılarının arttığı bir süreç. İşte bu dönem Dikey Geçiş Sınavına girecek kişilerin sürece yani sınava çok doğru hazırlanması olaya sadece o gün sınava gireceğim diye bakmaması asıl önemli olan konudur. Bu bir sınavdır ve sınava son anda, sınava girmeye karar verildiği andan itibaren çalışılması ve bunun bilinciyle hareket edilmesi burada kritik noktadır.

Sınava girmeye kesin karar verildiği andan itibaren bu yorucu ve stresli yol için tıpkı öğrenci seçme sınavına veya lise giriş sınavına hazırlanır gibi  bir yol takip edilmelidir. Kesinlikle, planlama, kararlılık ve disiplin sınavı kazanmanın en önemli noktasıdır.

Öncelikle dikey geçiş sınavı için başvurular ne zaman yapılıyor, hangi bankaya kaç lira yatırılacak, sınava ne zaman girilecek, sınavda neler  yani hangi sorular karşımıza çıkacak gibi küçük soruların cevabı alınmalı ve bu işler son güne bırakılmamalıdır. Bir gün gecikme ile sınava girilmeyebileceği durumu göz önüne alındığında baştan bu konuda doğru bilgilere ulaşılmalıdır. Bu bizim baştan bu kısmı halletmemiz demektir ki, bu da sınava giren öğrenciyi rahatlatacak, kafasından bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.
Bu konu ile ilgili dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, mutlaka Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezinin internet sitesinde yayınlanan başvuru kılavuzunun gerekirse defalarca okunarak çok iyi anlaşılmasının sağlanmasıdır. Sonuçta Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi yer yer bu süreçte adımları değiştirmektedir. İşi riske atmamak adına, kılavuz en ince detayına kadar iyice anlaşılmalıdır.
dgs-osym
Resim yazısı ekle
Aslında  en baştan yapılması gereken şeylerden biri hatta en önemlisi ise kendinize en uyan çalışma takvimini diğer deyişle iş planını yapmaktadır. Burada da aktif iş yaşamında olup olmamanıza göre, bir iş planı çıkarılabilir. dgs.gen.tr Eğer aktif iş yaşamında iseniz ve günde 8 saat ve üzeri çalışıyorsanız, eve girdiğiniz andan itibaren bir çalışma takvimi belirlemeniz, eğer çalışmıyorsanız günde en az 1 saat çalıştıktan sonra 10 dakika ara vererek kendinize çalışacak bir program belirlemenizdir.
Sınava hazırlık yaparken nereden başlayacağınız çok önemlidir. Yani dikey geçiş sınavına girdiğinizde en çok nerelerde zorlanacağınızı düşünüyorsanız baştan o konulara ağırlık vererek çalışmanız sizin için bir avantaj olacaktır. Son anda bıraktığınız zaman yeterince zaman ayıramayacağınız gibi sınavın yaratacağı gerginlik. Stres vb. nedenlerden dolayı sonuç odaklı çalışamayacağınızdan en baştan kendinizi çok zorlamadan bu konulara ağırlık vererek çalışılması mutlaka sizin açınızdan bir kazanım olacaktır
Bu konu ile alakalı bir başka konu ise, eğer gireceğiniz sınavda kendinizi yetersiz hissediyorsanız yani sınava dair bilgilerinizin eksik, yetersiz olacağını düşünüyorsanız mutlaka yardım almayı ihmal etmemenizdir. Bunun için ise birkaç yöntem mevcuttur. İsterseniz özel ders alabilirsiniz, isterseniz bu konuda eğitim veren dershane, etüt merkezlerine giderek düzenli ve sistematik bir eğitim alabilirsiniz.
Sınava mutlaka sistematik ve birbirini devam ettirir biçimde hazırlanmalıdır. Bu ne demek derseniz, her gün aynı saatte ve bir önceki günün devamı, bir önceki günü tekrar ederek hazırlanmalıdır. Çalışma saatleri ve günleri, gün ve saat sektirmeden yapılırsa çok daha verimli olacaktır. Ancak sınava hazırlanırken kendini yorarak çalışmamalı, mutlaka sizin kapasitesine uygun bir şekilde hazırlanmak gerekmektedir. Günlük çalışma saati 5 saatin üzerinde olmamalıdır. Fazla çalışma yarar yerine zarar verecektir.
 dgs-calisma-saati
Geçmiş yıllarda gelen tüm dikey geçiş sınavları sınava hazırlandığınız dönemde her gün toplam çıkan soru sayısı hesaplandıktan sonra eşit miktarlarda çözülmelidir. Örneğin, sizin girdiğiniz yıla kadar çıkan soru sayısı 2000 adet ise ve siz toplamda 200 gün çalışacaksanız 2000/200=10 olarak günde 10 adet soru çözülmeli ve bu aksatılmadan devam ettirilmelidir.  Sadece geçmiş yıllarının sorularına bağlı kalınmamalı internet ortamında, dershane vb. yerlerde olan sorular da çözülmelidir
Dikey Geçiş Sınavı döneminde mutlaka yardımcı kitaplar edinilmeli, orada yer alan konular takip edilmeli ve bu tarz kitaplarda bulunulan sorular çözülmelidir. Bu sorular çözülürken kendinizin en çok zorlandığı sorular belirlenmeli ve bunlar anlaşılıp iyice kavranana dek üzerine gidilmelidir. Bu size çok katkı koyacaktır.  Zira yapılacak dikey geçiş sınavında da aynı mantıkta benzer sorular çıkacağından her soru ezberlenmeden mantığı kavranmaya çalışılmalıdır.
Sınava yaklaşıldığı dönemde ise günlük bir adet sınav evde yapılmalıdır. Zamanı doğru kullanma sınav için çok önemli bir konudur. Burada da kendinizi test ederek hangi sorularda takılıyorsanız, hangi soruları daha çabuk çözüyorsanız bunlar gözden geçirilmeli ve aksak giden noktalara ağırlık verilmelidir. Sınavda zaman kaybetmemeniz için baştan zamanı efektif kullanmak için etkin çalışmalar yapılmalıdır. dgs.gen.tr Zaman çok önemli bir konudur. Buna ayrıca özel verilmelidir. Sınavda da yapacağınız gibi emin olduğunuz sorular yapılmalı daha zor takıldığınız sorulara zaman yettiğince geri dönerek çalışmak en ideal ve akıllıca olan yöntemdir. Sınavda da öncelikle emin olduğunuz sorular çözülerek ilerlenmesi sizi avantajlı hale getirecektir
Dikey Geçiş Sınavına hazırlanırken sınavın son 5 günü kesinlikle çalışılmamalı ve sınav programı buna uygun yapılmalıdır. Sınava son beş gün çalışmak yarar yerine zarar verecektir. O yüzden son hafta kesinlikle dinlenilmeli ve stresten arınmak için kendinizi yormayacak kolay çalışmalar yapılmalıdır. Kitap okunmalı, sinemaya gidilmeli vb. etkinlikler yapılmalıdır.
Dikey Geçiş Sınavına hazırlanırken sadece sınava endeksli bir yaşam kurgusu örülmemelidir. Mutlaka kendinize zaman ayırmalı, mümkünse ayda en az bir kitap okunmalı, gündem iyi takip edilmeli, haberler bilinmelidir. Zira sınavlarda gündelik yaşama dair de sorular çıktığından bu konuda eksik kalınmamalıdır. Sosyal yaşam ihmal edilmemelidir. Hiçbir şart altında moral bozulmamalıdır.
sudoku-dgs

Sınavda 10 civarı mantık soru geldiğinden su doku, bulmaca gibi mantığa dayanan egzersizler boş vakitlerde yapılmalıdır.  Bu size sınavda avantaj getirecektir.

Bu dönemde mutlaka düzenli yaşam, sağlıklı beslenme atlanmamalı, sınır dışı hareketlerden uzak durularak bir sporcu disiplini ile kendinize inanarak hazırlanılmalıdır. Alkol, sigara, aşırı kahve gibi uyarıcı maddelerden ve enerji içeceklerinden uzak durulmalı, zihninizi duru tutacak, hafıza güçlendirici besinler mutlaka tüketilmelidir.
Dikey Geçiş Sınavına kendinizi yormadan küçük ama kesinlikle kararlı adımlarla yol alınmalı ve asla vazgeçilmelidir. PKU ile sürece hazırlanılmalıdır. Yani Planla, Kontrol Et ve Uygula. Bunu yapmayı becerebilirsiniz sınav sizin için kaygı duyulacak noktadan çıkacaktır. Sınava girecek tüm adaylara kolay gelsin.
PAYLAŞ

Adil Eşme

Gizemli Bilimler Blogu sizler için her gün yeni ve daha güzel bilgiler vermek için sabah akşam yazı yazan sizlere eğlendirerek öğreten kısa ve bazen uzun yazılarla bilgileri aktarmaya çalışan bir blogdur. Blogumuz her geçen gün daha da büyümekte ve sizlere daha çok bilgi verme uğraşındadır.

  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
  • Image
Gizli Bilimler Blogu Olarak Sizlere Dogru Bilgiler Sunmak Vizyonumuzdur. Sizlerde Bizlere Destek İçin Paylaşır Yorum Atarsanız Cok Seviniriz. Emeklerimizin Karşılıgını Almış Oluruz Sizlerde Önerilerinizi Yorumlarda Bildirebilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler