reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Evren Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Tarih : 18:25:00 Yorum (0)

Evren Hakkında Bilinmeyen Gerçekler ,uzay,evren

Evren Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Evren; Tam olarak anlamı uzayda bulunan tüm madde ve enerjiyi kaplayan olgular bütününün adıdır.
Pozitif bilimciler açısından ise evren, uzaydaki gök cisimleri olarak adlandırdığımız cisimleri barındıran uzay ve tamamen boşluktaki karanlık uzayın tamamı olarak kabul edilir. Evren aslında astronominin, astrofiziğin konu olarak kapsadığı her şeydir. İşte evren veya da diğer bir tabirle, kainat hakkında bilinmeyenler:

Samanyolu Galaksisi:

Şu anda samanyolu galaksisinde tam olarak 50 milyar gezegen ve 400 milyar yıldız olduğunu biliyoruz. Bunların tahmini olarak yüzde 1’i bile Goldilocks bölgesinde ise, içinde yaşam olabilecek tam tamına 500 milyon gezegen var.

Evrenin yapısı tam olarak keşfedilebilmiş değil:

Evreni oluşturan yapı taşlarının sadece belli bir kısmı yani, yüzde 4’ü tüm bildiğimiz insanları, yıldızları ve gezegenleri oluşturan atomlardan meydana gelmektedir. Şu ana kadar insanlık olarak bildiğimiz bu kütlenin yarısını keşfetmiş olmamızdır. Bu koskoca evrenin ise yüzde 23’ü bilmediğimiz, esrarengiz ‘’karanlık madde’’ den oluşuyor. Karanlık maddeyi ise incelediğimiz  gezegenlerin üzerinde oluşturduğu çekim gücü etkisiyle bilmekteyiz.
Diğer bir husus ise, evrenin diğer kalanının yani yüzde 73’ünün karanlık enerjiden oluşmasıdır. Yakın tarihte (1998)’de keşfedilen karanlık enerji bütün bildiğimiz uzayı dolduruyor ve itici bir kuvvete sahiptir. Eğer önümüzdeki yıllarda bilim, geriye kalan yüzde 98’lik kısmı yani bilinmeyen kısmı keşfedebilirse bu konu hakkında çok büyük bir adım atmış olacağız.

Evren’in Yaşı:

Big bang yani büyük patlamadan sonra , günümüze kadar geçen zamana denir. Şuan ki  bilim adamlarımızın gözlemlerine göre, Evren’in yaşı tam olarak bilinmese bile 13,5 ile 14 milyar yıl arası olduğu tahmin ediliyor.

Dünya’ya bugün düşen gün ışıklarının yaşı:

Şuan ki gün ışıkları, Güneş’in  merkezinde oluşan nükleer bir patlamanın eseridir. Ancak güneş ışıkları doğrudan gezegenimize yani dünyamıza ulaşmamaktadır. Eğer güneş ışıkları hiçbir engel olmadan direk olarak dünyamıza ulaşsa ide ulaşması 2 saniye sürerdi. Fakat güneş ışıkları evrende zikzaklı bir yol izleyerek, Dünyamıza ulaşması yaklaşık olarak 30 bin yıl sürüyor. Şuanda üzerimizde güneş ışıkları muhtemelen buz cağından kalma.

Galaksimiz, diğerlerine göre daha büyük:

Şuan da bilinen kendi galaksimizde 400 milyar yıldız güneş bulunduğu bilinmektedir. Kendi Galaksimiz gibi evrende çok sayıda içinde yıldızları barındıran milyarlarca galaksi bulunmaktadır. Evreni oluşturan bütün cisimler üç esas gücün etkisiyle bir arada bulunmaktadır.
Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın