reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Uzaylılar Gerçekten Var mı? Fermi Paradoksu

Tarih : 20:49:00 Yorum (0)

Uzaylılar Gerçekten Var mı? Fermi Paradoksu

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Uzaylılar Gerçekten var mı? Sorusu hemen hemen hepimizin aklına gelmiştir. Bildiğimiz üzere, Evren hiç kimsenin tahmin bile edemeyeceği kadar, büyük ister istemez herkes evrende yalnız mıyız? sorusunu sormaktadır. İş de bu soruları cevaplandıracağız.

Şimdi Evrenin Görebildiğimiz Kısmı Hakkında Ufak Bir Fikir.

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Hepimiz gökyüzüne baktığımızda ne kadar güzel ne kadar muazzam olduğunu söylemişizdir. Kendimiz ise evrenin ne kadar büyük ve bilinmez olduğunu merak etmişizdir. Gökyüzünde gördüğümüz bütün yıldızlar bizim gezegenimizin komşusu olan yıldızlardır. Bizler eğer gökyüzüne iyi şartlarda bakarsak 2,500 yıldız görme imkanımız vardır. Bu gördüğümüz yıldızların hepsi 1,000 ışık yılı yakınımızdadır. İş de yukarıda gördüğünüz işaretli kırmızı yuvarlak

Galaksimizde Yaklaşık 100-400 Milyar Arası Yıldız Olduğu Bilinmektedir.

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Bu verdiğimiz rakam, evrenimizdeki yaklaşık olarak düşünülen galaksi sayısına denk gelmektedir. Yani tam olarak evrenimizde var olduğu düşünülen yıldız sayısı 10^22-10^24 olarak bilinmektedir.

Şimdide Evrenin Öteki Tarafına Gidelim.

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Evrendeki araştırmalara göre, çok farklı fikir ayrılığı vardır. Çünkü bilim adamlarımız, evrendeki yıldızların boyut, ısı ve parlaklık yönünden kaç tanesinin güneşle benzerliği hakkında tam olarak fikir birlikleri yoktur. Ancak bilim adamlarımız tahmini olarak güneşe benzerlik oranının %5-%20 aralığında olduğunu söylemektedirler. Bu araştırmalara göre evrende bulunan yıldızları baz alırsak yani (10^22) bu yıldızlarında %5’inin Güneşe benzediğini kabul edersek buda demektir ki evrende 500 kentilyon güneş benzeri yıldız bulunduğu anlamına gelmektedir. Sizce de bu rakamlar muazzam değil mi?

Evrenimizdeki Olası Dünya Sayısı

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Biraz önce güneş benzeri yıldızları sizlere aktardık. Şimdi ise dünya benzeri gezegenleri araştırmamızı sizlere sunacağız. Evrenimizde Güneşe benzer yıldızların yörüngesinde dönen ve bizim yaşadığımız dünya ile su, sıcaklık vs. yani yaşam alanı olabilecek, gezegenlerin sayısı ise araştırmaların ışığında şu şekildedir. Yaklaşık olarak %22-%50 arasındadır. Diğer araştırmamızdaki gibi en düşük ihtimalleri ele alalım yine. Yani buda evrenimizdeki güneş benzeri yıldızların etrafında dönen %1’inin dünya benzeri bir gezegenin olduğu anlamına gelmektedir. Bu rakamda yaklaşık olarak 100 kentilyon Dünya benzeri gezegen olduğuna işaret etmektedir.

Ve şimdide Bütün Araştırmamıza Noktayı Koyma Vakti.

evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Bütün araştırmalarımızın ışığında şunları diyebiliriz artık. Dünya benzeri gezegenlerin %1’lik kısmının yaşam şartlarına uygun olduğunu ve bu gezegenlerde insan benzeri canlıların yaşayabileceğini hayal edelim. Araştırmalarımızda 10 katrilyon kadar, sadece bizim galaksimizde ise 100,000 kadar medeniyet olabileceği anlamına gelmektedir. Bu da evrende yalnız olma ihtimalimizin çok düşük olduğu anlamına gelmektedir.

Ünlü Fizikçi Enrico Fermi’nin Sorduğu o  Soru ‘’Herkes nerede’’
Enrico Fermi,evren, uzay, dünya, gezegenler, uzaylılar, güneş,fermi paradok

Enrico Fermi herkesin sorduğu o soruyu yıllar önce sorarak bu sorunun günümüze kadar gelmesini sağlıyor. Haksızda değil bu soru için neden evrendeki diğer yaşayan canlılarla iletişim kuramıyoruz sorusu aklımızda hep olacak gibi. Fakat bu soruya yönelik farklı teoriler ortaya atılmıştır. Bunlardan birkaçı iş de şu şekilde
-Evrendeki tek canlı türü biziz O yüzden kimseden haber alamıyoruz
-Evrendeki diğer canlılar dünyamızı henüz insanlık tarihi yokken ziyaret ettiler
-Evrendeki diğer canlılar gezegenimiz ve bizim farkımızda ama gözlemliyorlar
-Diğer canlılarla iletişim kuracak teknoloji yok henüz ilkeliz.
-Galaksimizi onlar çoktan kolonileşmiştir.
Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın