reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Eski Mısır’da Tanrılar ve Firavunlar

Tarih : 18:20:00 Yorum (4)


 Eski Mısır’da Tanrılar ve Firavunlar

eskimısır, firavunlar, tanrılar, amon,Ramses,Akhenaton,Tutankomon,Amon-Ra

Eski Mısırlılar zamanında, insanlar çok tanrılı dinlere inanıyorlardı. Birçok araştırmalara göre, Eski Mısır’da 2000 civarında tanrı olduğuna saptanmıştır. İnançlara göre bu tanrılar, doğa üste gücü olan, eşsiz varlıklar olarak biliniyordu. Zaten tapınaklarına, yapıtlarına baktığımızda, tanrılara olan inanç, saygı apaçık gün yüzüne çıkmaktadır.

Eski Mısırlılar o dönemde, tanrılara olan sevgilerini dile getirmek, tanrıları onurlandırmak için, birçok şey yapmışlardır. Yaptıkları şeyler, tanrıların isimlerine şarkı söylenmesi, yiyecek içecek ikramı, değerli hediyeler sunmalarıdır. O dönemde tanrılar kısım kısım ayrılmaktaydı. Her bölgenin kendine göre, tanrıları vardı. Bu tanrılar zaten büyük çoğunluğu, birbiriyle akrabalardı. Tabi ki bu tanrılar, evlenip çocuk yapıyor, aktiviteler yapabiliyor, savaşlarda bulunabiliyordu. 

Eski Mısır’da Önemli Tanrılar

eskimısır, firavunlar, tanrılar, amon,Ramses,Akhenaton,Tutankomon,Amon-Ra

Hepimiz bir kerede olsa, ismini duymuşsunuzdur. Bu isim Amon, ‘’Tüm Tanrıların Kralı’’ olarak da bilinmektedir. Eski Mısır inancına göre, Amon tanrısı, kendi kendini yaratmış, dolayısıyla anne ve babası bulunmamaktadır. Amon’un ismi bazen de, Amon-Ra diye anılır. Ra bir güneş tanrısıdır. İnançlara göre, Ra her sabah ateşlerin içinden, tekrar doğuyormuş. Diğer bir inanç ise Güneşin her sabah dogması, zafer anlamına geliyormuş.

Toprak tanrısı ise Geb dir. Bu tanrı toprağa, meyve ve su veren tanrıdır.  Aynı zamanda Geb’in 4 çocuğu vardır. İsimleri ise Osiris, İsis, Set ve Neftis’tir. Çocuklarından birisi, yer altı ve ölüm tanrısı olan Osiris’tir. Diğer çocuğu Neftis ise, erkek kardeşi Osiris ile evlenmiştir. Osiris bir diğer kardeşi Set tarafından öldürülmüştür. Bu yüzden Set, Kötü bir tanrı olarak bilinmektedir. Set’in diğer bir adı ise ‘’Kaos’’ tanrısıdır.

 Diğer bir kızı olan İsis ise Eski Mısır da en çok sevilen, tanrılardandır. Verimliliği temsil eden isis, aynı zaman dada bir büyücüdür. İsisin çok sevilme nedeni ise, Şefkatli aynı zamandada koruyucu bir anne olmasından kaynaklanıyor. Bir çok Mısır yapıtlarında isis’ede yer verilmiştir. Kocası olan Osiriside ölümünden sonra, büyü ile hayata döndürdüğü bilinmektedir.
İsisin oglu olan, Horus ise çok önemli bir tanrıdır. Babasının intikamını almış olan Horus tüm firavunların, koruyucusu olarak bilinmektedir.

Eski Mısır’da Önemli Firavunlar

eskimısır, firavunlar, tanrılar, amon,Ramses,Akhenaton,Tutankomon,Amon-Ra

 Eski Mısır’da Tanrılar kadar önemli olan, bir başka şey ise Firavunluk tur. Zaten firavunlarında, kısmen tanrısal özellikleri olduğu düşünülmektedir. Şimdi gecelim önemli firavunlara:
En önemli firavunlar, listesinde şüpesiz II.Ramses, araştırmalara göre ramses, İsrail oğulları soyuna eziyet etmiştir. Aynı zamanda Musa peygamberle birçok mücadele içinde olmuştur.  Ama sonunda, Musa peygamberin kızıl denizi, ikiye yarması sonucu, arkasından geldiği için, boğularak ölmüştür. Ramses herkesin kendisinden, korkmasını isteyen bir firavundur. Toplamda 60 yıllık hükümdarlık döneminde, birçok yapıtı arkasında bırakmıştır. Bu tapınak ise Dünyada eşsiz olan, Karnak tapınağıdır.

Tutankomon ise, Akhenaton’un oğludur. Ama fazla yaşamamıştır. 19 yaşında talihsiz bir kaza ile ölmüştür. Bu firavunun bu kadar önemli olmasının, nedeni ise, Mezarı korunaklı olan, nadir firavunlardan olmasının nedenidir. Mumyası ise Luksor şehrinde bulunur. Bu şehir, krallar vadisindedir. Mezarı toplamda iki odadan oluşmaktadır. Bu odaların birinde at arabası ve zamanında kullandığı paha biçilemez değerli eşyalar konulmuştur. Bu odada ayrıca Altın maskesi, 120 kilo altın ile yapılan devasa güzellikte, tabutu bulunmaktadır.

Tutankomon’un babası olan Akhenton, aynı zamanda ünlü Firavunlardan Nefertiti’nin Eşidir. Akhenton, Eski Mısır da çok tanrılı dini yasaklayarak, adını duyurmuştur. Tek tanrılı olan Aten dinini kurmuş ve insanların buna inanmasını sağlamıştır. Ama bu işten, rahatsız olan Amon rahipleri tarafından öldürülmüş ve kurduğu din de çökmüştür.

Kraliçe Nefertiti ise Eski Mısır’ın en güçlü kadınlarından birisiydi. Birçok yapıtta, güzelliği ile ön plana çıkmış birisidir.

Diğer bir kraliçe ise birçok konuda adı geçmiş, Antik mısırın sonra kraliçesi olan Kleopatra’dır. Kleoparta tahta küçük yaş da çıkmıştır. Ama kardeşi tarafından, kıskanılan kleoparta sürgüne yollanmıştır. Sürgünden geri dönüşü ise, zamanın roma imparatoru, Yüce sezar ile kol kola olmuştur. Sezarın ölümünden sonra roma imparatorluğu, ikiye ayrılmıştır. Kleopatra 39 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Ölümüyle birlikte hanedanlığında sonu olmuştur. 


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın

4 yorum

yorum Yap
avatar

Of bütün isimler birbirine benziyor. Akılda tutması çok zor cidden yahu :) Bravo bir araya toplamışsınız hepsini.

Cevapla
avatar
Gizemli Bilimler 13 Nisan 2017 20:26

güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.

avatar

konu ve site çok hoşuma gitti başarılarınızın devamını dilerim..

Cevapla
avatar
Gizemli Bilimler 24 Nisan 2017 01:35

Teşekkür ederim hoşunuza gitmesine sevindim :)