reklam banneri

Haftanın Öne Çıkanları

Pompei Neden Helak Oldu? Taş Kesilen Şehir

Tarih : 00:09:00 Yorum (2)

Pompei Neden Helak Oldu? Taş Kesilen Şehir


Pompei,pompei sapkınlıgı,pompeifelaketi


Pompei konum olarak, şu an ki italya’nın Napoli şehrinin hemen yanı başında yer alan, Tarihi tam olarak milattan önce 5000 yıllarına dayanan bir tarihe sahiptir.   Pompei deyince aklımıza hemen hemen herkesin, kulak aşinalığı olduğu Pompei Sapkınlıkları ve Pompei felaketleri gelmektedir. Bu Helak olan Pompei kabilesinin çok ilginç ve ibretlik hikayeleri vardır. Dönemin halkının refah içinde yaşadığı, açlığın en az, mal ve topraklarının çok olmasından tamamen din ve ahlak dan uzaklaşmışlardır. Diğer bir deyişle paraya tapmaya başlamışlar. Adeta paranın kölesi olmuşlardır. Hal böyle olunca insanlar fuhuş yapmayı normal karşılar hale gelmiş ve birçok sapkınlıklar peş peşe sıralanmıştır. Pompei halkı daha da ileri giderek, şehir in zengin erkekleri, parasını ödeyerek getirdikleri erkeklerle, ilişkiye girip bunları da toplumda üstünlük simgesi haline getirmişlerdir.

Pompei,pompei sapkınlıgı,pompeifelaketi


Ayrıca, para halk da çokça olunca, tek eğlence ve tutkusu oldukları şey olan kumar almış 
başını gitmiştir. Sizce bu kadar şeyden sonra felaketin olması, insana anormal gelmemektedir.  Nitekim de tamda dediklerimiz oldu ve tüm şehirde yaşayan kişiler taş kesildiler. Araştırmacılar bunun adına Pompei felaketi adı verişlerdir. İnsanlık tüm bu yaşananlardan ders çıkarmış mıdır acaba? orası tartışılır.

Pompei,pompei sapkınlıgı,pompeifelaketi


Vezüv adlı yanardağ milattan önce 79 yılında harekete geçti ve Tüm şehri bir lav tabakası ile kapladı. Bu felakette 250,000 bin civarında pompei halkının acılar içinde helak olduğu bilinmektedir. Normal şartlarda yanardağ lavından insanların yanması beklenirken, bu insanların hepsi taş kesildiler. Bu insanların birde müzesi var bir gün İtalyanın Napoli şehrine ziyaret ederseniz, kesinlikle gitmelisiniz. 


Bu Makalemi Arkadaşlarınızla Paylaşın

2 yorum

yorum Yap
avatar
Hem Ders Hem Eğlence 27 Nisan 2017 09:21

çok güzel bir yazı olmuş gitmek imkansızda gidersem görmek nasip olur inşallah :)

Cevapla
avatar
Gizemli Bilimler 27 Nisan 2017 14:08

teşekkür ederim daha ilginç yazılar için takipte kalınız :)